Board of Health

OCCHD is governed by a Board of Health created under the authority of Oklahoma Statute Title 63, Section 1-210. This board meets once a month. Nine members serve on a volunteer basis for a six-year term. The Mayor of Oklahoma City appoints five members, and the Board of County Commissioners of Oklahoma County appoints four members.

OCCHD BOARD OF HEALTH

Gary Raskob, Ph.D. - Chair
Appointed by OKC Mayor - Term expires March 2022

Stephen Cagle, M.D. - Vice Chair
Appointed by OKC Mayor - term expires March 2023

Courtney Gray, MD - Secretary/Treasurer
Appointed by Commissioner Johnson -Term expires April 2021

Mary Mélon - Partnership Development
Appointed by OKC Mayor - Term expires March 2019

J. Don Harris, D.D.S. - Board Member
Appointed by OKC Mayor - term expired March 2019

Timothy Hill, M.D. - Board Member
Appointed by County Commissioner (Maughan) - term expires February 2020

Scott Mitchell - Board Member
Appointed by County Commissioner (Maughan) - term expires February 2022

Lois Salmeron, Ed.D., R.N. - Board Member
Appointed by OKC Mayor - term expires March 2020

Erika Lucas, Board Member
Appointed by County Commissioner (Vaughn) -term expires February 2019